UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
26.02.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 26. 02. 2013 r. w sprawie jakości powietrza w województwie mazowieckim

Od prawie dziesięciu lat w województwie mazowieckim funkcjonuje System Oceny Jakości Powietrza - SOJP, którego głównym celem jest monitorowanie stanu jakości powietrza. Na podstawie wyników uzyskanych ze stacji monitoringowych, a także modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, co roku wykonywane są raporty – „Roczna ocena jakości powietrza w województwie mazowieckim”. Od wielu lat WIOŚ informuje w raportach o przekroczeniach wartości normowanych, m.in. dopuszczalnej liczby dni z przekroczeniami stężeń dla pyłu zawieszonego PM10. Na tej podstawie, zgodnie z regulacjami ustawy – Prawo ochrony środowiska, samorząd województwa tworzy programy ochrony powietrza, które dzięki nałożonym w nich na samorządy lokalne obowiązkom mają przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, którym oddychamy. Dotychczas programy te nie przyniosły oczekiwanych skutków w postaci mierzalnej poprawy jakości powietrza.

W 2012 roku znowelizowano ustawę z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, która m.in. uporządkowała przepisy dotyczące powiadamiania społeczeństwa o ryzyku przekroczenia lub przekroczeniu poziomu alarmowego, dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu. Obecnie Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska  poinformuje o ryzyku przekroczenia lub przekroczeniu Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W takim wypadku będą wdrażane programy działań krótkoterminowych, które w pierwszej kolejności musi opracować samorząd województwa.

Na podstawie nowych przepisów, w WIOŚ w Warszawie dokonał analizy wyników pomiarów dla pyłu zawieszonego PM10 (średnia 24-godzinna),  dwutlenku siarki SO2 (średnia24-godzinna i średnia 1-godzinna) i dwutlenku azotu NO2 (średnia 1-godzinna) za okres ostatnich 12 miesięcy, tj. od 1 lutego 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Analizowane dane mają charakter danych wstępnie zweryfikowanych. Dane za rok 2012 zostaną ostatecznie zweryfikowane do 31 marca 2013 r. i dopiero wtedy na ich podstawie będzie można wyciągać wnioski ostateczne. Stwierdzono, że dla SO2 i NO2 nie ma ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych i alarmowych. Natomiast na niektórych obszarach województwa dla pyłu zawieszonego PM10 istnieje ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego. Wykaz punktów pomiarowych, w których stwierdzono ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 wraz z zakresem wymaganych danych zestawiono w załączonej tabeli.

W oparciu o wyniki dokonanej analizy prognozuje się wystąpienie ryzyka przekroczenia w 2013 r. poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10, ponad dopuszczalną liczbę przekroczeń w roku -  dopuszczalne jest wystąpienie w roku 35 przekroczeń 24-godzinnego stężenia PM10 - 50 µg/m3.

W 2013 r. w województwie mazowieckim na okresowe podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 może zostać narażonych około 160 000 osób na obszarze co najmniej 37 km2, w tym na części obszarów aglomeracji warszawskiej, miasta Radomia i miasta Płocka. Możliwe jest także wystąpienie przekroczeń dla części mieszkańców strefy mazowieckiej w miejscowościach Siedlce, Ciechanów, Wołomin, Piastów, Legionowo, Otwock, Mława i Żyrardów. Ilustrują to załączone mapy.

Przyczyną stwierdzonych podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 jest w ocenie WIOŚ w Warszawie przede wszystkim emisja z indywidualnych systemów ogrzewania domów, zlokalizowanych w otoczeniu stacji pomiarowych, zanieczyszczenia napływowe z pozostałej części województwa mazowieckiego oraz napływ spoza województwa. Zanieczyszczenia napływowe w przeważającym stopniu są także generowane przez sektor komunalny, głównie kotłownie lokalne. W przypadku stacji typowo komunikacyjnej - Warszawa Al. Niepodległości, istotną rolę, poza emisją spalin, odgrywa tzw. pylenie wtórne (podrywanie pyłu osadzonego na nawierzchni drogi przez ruch samochodowy).

Kolejne oceny ryzyka wystąpienia w 2013 roku przekroczeń poziomów dopuszczalnych, docelowych lub alarmowych dla normowanych zanieczyszczeń na obszarze województwa mazowieckiego będą przeprowadzane do 20-tego dnia każdego miesiąca do listopada włącznie. W zależności od ich wyników, zostaną opracowane kolejne „Informacje o ryzyku przekroczenia w 2013 roku poziomów alarmowych, dopuszczalnych, docelowych dla normowanych zanieczyszczeń na obszarze województwa mazowieckiego”.

 

WAŻNE!

Jako, że sytuacja powtarza się od lat, ponawiamy apel o to, abyśmy przestali sami siebie truć:

  • nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania twoich sąsiadów,
  • przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
  • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
  • ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
  • jeśli w twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.

Opcje strony

do góry