UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Kto może skontrolować przedsiębiorcę, którego działalność powoduje uciążliwą emisję hałasu?

Treść pytania

 
Mam pytanie dotyczące uciążliwej emisji hałasu. Jaki organ może przeprowadzić kontrolę przedsiębiorcy, którego działalność powoduje uciążliwość hałasową dla sąsiednich posesji?

 

Odpowiedź

 Odpowiedź zależy od tego, jak wielkie jest przedsiębiorstwo, którego działalność jest źródłem uciążliwości hałasowej. Jeżeli jest to przedsiębiorca, eksploatujący instalację, z której emisja wymaga pozwolenia, wówczas właściwym do załatwienia sprawy jest:

1) starosta w przypadku, gdy jest on organem właściwym do wydania decyzji określającej zakres korzystania ze środowiska;
2) wojewódzki inspektor ochrony środowiska w przypadku, gdy organem właściwym do wydania decyzji określającej zakres korzystania ze środowiska jest marszałek województwa.
 
W pierwszym przypadku starosta w trybie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska upoważnia podległych sobie pracowników do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli w wyniku kontroli organ ten stwierdzi naruszenie przepisów o ochronie środowiska, lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, wówczas starosta zwraca się do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie działań, będących w jego kompetencji, przekazując dokumentację sprawy. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, zgodnie z art. 17 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1a) ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, współdziała w wykonywaniu czynności kontrolnych z organami jednostek samorządu terytorialnego. Współdziałanie to może w szczególności dotyczyć wykonywania pomiarów hałasu przez akredytowane laboratoria WIOŚ podczas kontroli, realizowanej przez upoważnionych przez starostę, podległych mu pracowników.
W drugim przypadku wojewódzki inspektor ochrony środowiska przeprowadza kontrolę i podejmuje działania, określone w obowiązujących przepisach, w szczególności w ustawie z dnia 27 kwietnia 2010 r. – Prawo ochrony środowiska oraz w ustawie z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska.

W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, organami właściwymi do przeprowadzenia kontroli są wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Także organ wykonawczy gminy może w trybie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska upoważnić podległych sobie pracowników do przeprowadzenia kontroli. Dalsze postępowanie jest analogiczne, jak opisane wyżej. Natomiast rada gminy może, w drodze uchwały, ustanawiać ograniczenia, co do czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko. Ograniczenia te nie dotyczą instalacji lub urządzeń, znajdujących się w miejscu kultu religijnego.

 


Data publikacji : 11.09.2010
Data modyfikacji : 20.09.2010
Array
do góry