UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
27.02.2014

AKTUALNOŚCI 27.02.2014 r. Publikacja opracowania „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych w roku 2013”

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że został opracowany raport „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych w roku 2013”, dotyczący likwidacji mogilnika w Zajezierzu, gmina Sieciechów, powiat kozienicki.

Jest on dostępny na stronie internetowej WIOŚ w Warszawie w zakładce: „PUBLIKACJE”.

Potrzeba wykonania niniejszego opracowania została podyktowana wnioskami zawartymi w „Informacji o wynikach kontroli realizacji „Krajowego planu gospodarki odpadami 2010” w zakresie likwidacji mogilników”, opracowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Raport jest kontynuacją opracowania wydanego w październiku 2012 r. p.t. „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych za lata 2011 - 2012”. Powstał w związku z likwidacją ostatniego mogilnika zinwentaryzowanego na terenie województwa mazowieckiego. W opracowaniu zostały wykorzystane wyniki badań kontrolnych i badań monitoringowych wód podziemnych i gleby, przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie w 2013 r. na terenie obiektu w Zajezierzu. Badania obejmowały szereg parametrów, z których najistotniejszą rolę pełniły wskaźniki z grupy pestycydów (między innymi: aldryna, dieldryna, endryna, DDT, DDD, DDE, alfa-HCH, beta-HCH, gamma-HCH), oraz metale ciężkie: ołów, nikiel , rtęć i arsen.

Analiza wyników badań pozwala ocenić, że w rezultacie przeprowadzonych prac związanych z usuwaniem odpadów, zabezpieczeniem obiektu i rekultywacją terenu w miejscu dotychczasowego składowania pestycydów, skutecznie zlikwidowano zagrożenie dla środowiska wodno-gruntowego ze strony przeterminowanych środków ochrony roślin.

Opcje strony

do góry