UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
02.09.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 2 września 2013r. w sprawie ćwiczeń z ratownictwa chemicznego na terenie zakładu Hochland Polska Sp. z o.o. w Baranowie powiat ostrołęcki

W dniu 29 sierpnia 2013 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Ostrołęce wzięli aktywny udział w ćwiczeniach  z ratownictwa chemicznego na terenie zakładu Hochland Polska Sp. z o.o. w  Baranowie powiat ostrołęcki.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie czasu osiągnięcia gotowości bojowej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego, sprawdzenie możliwości taktycznych, sił i środków PSP w likwidacji miejscowych zagrożeń, doskonalenie technik ogólnych ratownictwa, współpraca jednostek OSP, PSP, policji oraz WIOŚ a także sprawdzenie przygotowania pracowników zakładu Hochland Polska w Baranowie do sytuacji zagrożenia pożarowego, w tym prowadzenia ewakuacji zbiorowej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek ługu sodowego ze zbiornika instalacji zakładowej, pomoc poszkodowanemu pracownikowi oraz pożar magazynu.

W wyniku rozszczelnienia zbiornika  magazynowego ługu sodowego wykorzystywanego w zakładzie wyciekło ok 5000 l ługu sodowego. W trakcie tego zdarzenia poszkodowany został jeden z pracowników zakładu, przebywający w bezpośrednim sąsiedztwie zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyły powiadomione jednostki ratownictwa chemicznego PSP oraz jednostki OSP.

Powiadomieni o zdarzeniu inspektorzy WIOŚ, po przybyciu na miejsce stwierdzili, że ług sodowy po pochyłości terenu spływał w kierunku kratki kanalizacji deszczowej zlokalizowanej na placu manewrowym w pobliżu pomieszczenia magazynowania NaOH. W związku z powyższym nakazano natychmiastowe zabezpieczenie wlotów do kratek kanalizacji deszczowej oraz włazów studzienek kanalizacji przemysłowej znajdujących się w pobliżu miejsca wycieku. Następnie służby ratownicze przepompowały do pojemników pozostałości ługu sodowego.

Inspektorzy Delegatury WIOŚ w Ostrołęce dokonali szczegółowego rozpoznania i stwierdzili, że w wyniku zdarzenia ług sodowy  nie dostał się do środowiska. W związku z tym nie było potrzeby pobrania próbek do  analiz fizyko - chemicznych. Inspektorzy poinformowali prowadzącego akcję ratowniczą, że przepompowany do pojemników ług sodowy stanowi odpad niebezpieczny, a jego unieszkodliwienie jest obowiązkiem użytkownika instalacji.

Ćwiczenia stanowiły okazję do sprawdzenia szybkości reakcji i efektywności współpracy służb ratowniczych oraz Inspekcji Ochrony Środowiska, w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Opcje strony

do góry