UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
18.06.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie ćwiczeń manewrowych w zakładzie o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

W dniu 14 czerwca 2013r. w  jednym z zakładów zaliczonych do  zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej funkcjonującym na terenie gminy Błonie, powiat warszawski zachodni, zostały przeprowadzone ćwiczenia manewrowe. Celem ćwiczeń było w szczególności zapewnienie właściwej organizacji działań ratowniczych, w tym  ratownictwa chemicznego i ekologicznego, rozpoznanie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych zakładu, doskonalenie metod zwalczania pożarów i innych miejscowych zagrożeń. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru w jednej z hal magazynowych, w których składowane są towary niebezpieczne, wyciek substancji niebezpiecznych w hali, oraz zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją substancji niebezpiecznych do powietrza i zanieczyszczeniem wód powierzchniowych.  

W ćwiczeniach, oprócz służb ratowniczo-gaśniczych, medycznych, Policji, organów administracji publicznej wzięli udział także inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, którzy pracowali w Sztabie oraz w terenie. Zadaniem inspektorów było nadzorowanie skutków poważnej awarii dla środowiska, w celu zapewnienia podjęcia wszystkich możliwych działań oraz niedopuszczenia do jego zanieczyszczenia. Inspektorzy WIOŚ w Warszawie wykorzystując sprzęt mobilny zakupiony w ramach Projektu POIS.03.02.00-00-001/09 „Zakupy sprzętu do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, organizacja systemu monitoringu dynamicznego przeciwdziałania poważnym awariom, w tym organizacja systemu i sieci teleinformatycznych”, ćwiczyli wykonywanie w terenie analizy jakościowej substancji ciekłych uwolnionych w związku ze zdarzeniem. Ćwiczeniem objęto również wewnętrzne procedury WIOŚ w Warszawie dotyczące organizowania wyjazdu w teren, związanego ze zgłoszeniem wystąpienia poważnej awarii, zasady komunikowania się i przepływu informacji, oraz współdziałania ze służbami ratowniczymi i innymi uczestnikami ćwiczeń manewrowych.

Opcje strony

do góry