UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
17.01.2013

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 17. 01. 2013 r. w sprawie wydanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sprostowania dotyczącego przywozu do Polski odpadów z listy zielonej

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje o wydaniu przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska sprostowania do opublikowanego w dzienniku „Rzeczpospolita”  artykułu zawierającego informacje niezgodnie z aktualnym stanem prawnym.

Treść sprostowania znajduje się poniżej.

Przywóz do Polski odpadów z listy zielonej – sprostowanie do artykułu w dzienniku „Rzeczpospolita”

W związku z niezgodną z aktualnym stanem prawnym informacją zawartą w artykule pt. „Legalny transport śmieci”, opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita z dn. 14 stycznia br., Główny Inspektor Ochrony Środowiska informuje ponownie, że przywóz do Polski odpadów zaklasyfikowanych w tzw. „zielonym” wykazie odpadów, w celu odzysku, nie wymaga zarówno uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska jak również nie wymaga zgłoszenia wysyłki odpadów w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

W związku z tym, dokonanie tego rodzaju przemieszczenia bez zgłoszenia wysyłki odpadów Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska nie jest wymagane i nie jest zagrożone karą, o której mowa w artykule w „Rzeczpospolitej”.

Transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy zielonej bez dołączenia do transportu wypełnionego załącznika VII podlega karze w wysokości od 20.000 do 60.000 zł nakładanej na transportującego odpady.

Jak legalnie sprowadzić odpady z listy zielonej, których przemieszczanie do Polski nie wymaga  zezwolenia?

Sprowadzenie do Polski odpadów z listy zielonej, których przemieszczenie nie wymaga pisemnego zezwolenia, będzie podlegało jedynie procedurze informacyjnej, przewidzianej w art. 18 rozporządzenia nr 1013/2006, a więc tej samej, która obowiązuje obecnie przy wywozie tego rodzaju odpadów z Polski np. do Niemiec. Procedura ta obejmuje następujące obowiązki:

1)      Dołączenie do każdego transportu dokumentu, którego wzór znajduje się w załączniku VII rozporządzenia nr 1013/2006 (dalej: załącznik VII). Obowiązek ten spoczywa na wysyłającym odpady, przy czym istotne jest, że w charakterze wysyłającego może działać wyłącznie podmiot podlegający jurysdykcji państwa wysyłki. Podczas transportu załącznik VII musi być wypełniony w polach 1 - 11 i podpisany przez wysyłającego w polu 12. Po odbiorze  transportu, odbiorca wypełnia pole 13 lub 14 dokumentu. Załącznika VII nie należy przesyłać do organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska a jedynie przechowywać przez okres trzech lat.

2)      Zawarcie umowy pomiędzy firmą wysyłającą odpady a odbiorcą odpadów. Umowa ta musi spełniać wymogi określone w art. 18 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006.  Umowa nie musi być dołączana do transportu, ale wysyłający lub odbiorca odpadów zobowiązani są bezzwłocznie ją okazać na żądanie organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów bądź organów kontrolnych.

Pełna informacja dotycząca obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. zasad transgranicznego przemieszczania do Polski odpadów z listy zielonej dostępna jest na stronie www.gios.gov.pl

http://www.gios.gov.pl/zalaczniki/artykuly/koniec_okresow_przejsciowych-info_na_strone_13.12.12.pdf

Opcje strony

do góry