UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
22.11.2012

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 22.11.2012 r. w sprawie zasad postępowania ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina przedsiębiorcom wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny o obowiązku rejestracji oraz o obowiązkach wynikających z ustawyo obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Wymagania, jakim powinien odpowiadać sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zasady postępowania ze zużytym sprzętem określają przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2005 r., Nr 180, poz. 1495 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy mają na celu ograniczenie ilości odpadów powstałych ze sprzętu oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10) cytowanej ustawy pod pojęciem „sprzęt”, należy rozumieć urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych oraz mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1.000 V dla prądu przemiennego oraz 1.500 V dla prądu stałego, zaliczone do grup sprzętu określonych w załączniku nr 1 do ustawy (w którym określono i opisano grupy i rodzaje sprzętu).

„Wprowadzającego sprzęt” ustawa z 29 lipca 2005 r. w art. 3 ust. 1 pkt 13) definiuje jako przedsiębiorcę, który:

·         produkuje i wprowadza sprzęt do obrotu pod własnym oznaczeniem,

·         wprowadza sprzęt do obrotu pod własnym oznaczeniem wyprodukowany przez innego przedsiębiorcę,

·         importuje sprzęt,

- z wyjątkiem przedsiębiorcy, który zapewnia wyłącznie finansowanie zgodne z warunkami określonymi w umowie finansowania.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 16) ustawy o sprzęcie, „zbierającym zużyty sprzęt” jest:

·      prowadzący punkt zbierania zużytego sprzętu, w tym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, punkt skupu złomu lub zakład przetwarzania,

·      gminna jednostka organizacyjna prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych i przedsiębiorca wpisany do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,

·      prowadzący punkt serwisowy,

·      sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi rejestr:

·         wprowadzających sprzęt,

·         zbierających zużyty sprzęt,

·         prowadzących zakłady przetwarzania,

·         prowadzących działalność w zakresie recyklingu,

·         prowadzących działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku,

·         organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy o sprzęcie, przedsiębiorcy prowadzący działalność w jednym z pięciu zakresów, tj.: wprowadzania sprzętu, zbierania zużytego sprzętu, przetwarzania, recyklingu oraz innych niż recykling procesów odzysku, są obowiązani złożyć do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wniosek o wpis do rejestru przed rozpoczęciem działalności. Przedsiębiorca prowadzący działalność w więcej niż jednym zakresie powinien złożyć jeden wniosek o wpis do rejestru, który obejmuje wszystkie informacje wymagane dla poszczególnych rodzajów działalności.

Wpis do rejestru wprowadzających sprzęt jest odpłatny, przedsiębiorcy wnoszą stosowną opłatę za czynność wpisania do rejestru na odrębny rachunek bankowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o sprzęcie, obowiązek wnoszenia opłaty rejestrowej dotyczy wyłącznie przedsiębiorców wprowadzających sprzęt.

Przy dokonywaniu wpisu do rejestru, Główny Inspektor Ochrony Środowiska nadaje każdemu przedsiębiorcy numer rejestrowy. Przedsiębiorca wprowadzający sprzęt ma obowiązek umieszczania nadanego numeru na fakturach i innych dokumentach sporządzanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca, który zaprzestaje prowadzenia działalności, dla której konieczna była jego rejestracja w GIOŚ, powinien złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.

Wnioski mogą być przekazywane pisemnie na adres:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa

lub elektronicznie, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres skrzynki pocztowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska gios@gios.gov.pl.

Więcej informacji pod adresem www.gios.gov.plw zakładce „zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny”.

 

Przypomnieć także należy o obowiązkach związanych z zapewnieniem odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Wynikają one z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007 r., Nr 90, poz. 607 z późn. zm.) i są adresowane zasadniczo do dwóch grup podmiotów:

-        importerów i wytwórców produktów w opakowaniach, wymienionych w załączniku nr 1 do ww. ustawy,

-        importerów i wytwórców produktów wymienionych w załączniku nr 3 do ww. ustawy,

a także do szeregu innych podmiotów wskazanych w tej ustawie.

Z koniecznością prowadzenia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych związany jest obowiązek osiągnięcia jego określonego poziomu, który stanowi wyrażoną w procentach wartość ilorazu masy lub ilości odpadów opakowaniowych i poużytkowych poddanych odpowiednio odzyskowi lub recyklingowi oraz masy lub ilości wprowadzonych na rynek opakowań lub produktów, w określonym czasie. Niewypełnienie obowiązku powoduje sankcję finansową w postaci konieczności wniesienia opłaty produktowej.

Opcje strony

do góry