UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
13.10.2011

KOMUNIKAT z dnia 13 października 2011 r. MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA - FLUORESCEINA W KANALE WOLICKIM

 

W związku z wiadomością, jaką w dniu 12 października br. zamieściła TVN Warszawa o zgłoszeniu przez jednego z telewidzów zielonego zabarwienia powierzchni wody w Kanale Wolickim, który jest kanałem dopływowym do Potoku Służewieckiego, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że źródłem nietypowego koloru wody jest fluoresceina. Jest to substancja powszechnie stosowana przez przedsiębiorstwa ciepłownicze do sprawdzania szczelności instalacji przesyłowych.

Dyżurny Inżynier SPEC potwierdza, że w dniu 12 października, ze względu na wystąpienie awarii przewodów przesyłowych, zastosowano fluoresceinę w celu szybszego wykrycia miejsca nieszczelności w rurociągach. Równocześnie pomiary wykonane w godzinach wieczornych 12 października  przez laboratorium mobilne Państwowej Straży Pożarnej JRG 6 SGR CHEM - EKO „WARSZAWA 6” nie wykazały obecności w wodzie w Kanale Wolickim substancji szkodliwych, pH w normie, substancja nie była trująca ani żrąca.

W związku z tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie będzie podejmował czynności kontrolnych w terenie. Jednocześnie zostaną skierowane odpowiednie wystąpienia do przedsiębiorstw, odpowiedzialnych za zdarzenie i jego skutki.

Wobec rozpoczynającego się sezonu grzewczego i możliwości wystąpienia podobnych sytuacji na ciekach wodnych, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina, że fluoresceina jest barwnikiem stosowanym powszechnie podczas lokalizacji awarii urządzeń przesyłowych wody. Nie zdejmuje to z przedsiębiorstw, wykonujących remonty czy przeglądy sieci, obowiązku takiego zorganizowania prac, aby barwnik nie przedostał się do środowiska wodnego. Niemniej jednak, w przypadku pojawienia się nietypowego zanieczyszczenia powierzchni wód, wskazującego na uwolnienie się fluoresceiny,  mieszkańcy powinni powiadomić o tym właściwe przedsiębiorstwo energetyki cieplnej.

W związku z tym, że fluoresceina w stosowanych w praktyce stężeniach, nie stwarza zagrożenia dla środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie w przypadku takich zgłoszeń, nie będzie podejmował interwencji w terenie.

Opcje strony

do góry