UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
05.04.2011

Postępowanie z odpadami ulegającymi biodegradacji

Wiosna jest okresem sprzyjającym podejmowaniu prac porządkowych. W otoczeniu niemal każdego z nas widać zeszłoroczne liście, gałązki połamane przez zimowe wichury, przeróżne śmieci, w tym odpady opakowaniowe. Rozpoczynając porządki powinniśmy pamiętać o przyjaznym dla środowiska postępowaniu z odpadami, które wtedy powstaną.

W szczególności typowe odpady roślinne, takie jak wysuszone resztki traw czy kwiatów, wyschnięte liście, gałązki itp. powinny być zebrane oddzielnie, natomiast śmieci w postaci odpadów opakowań z tworzyw sztucznych, szklanych czy metalowych  - oddzielnie. Jest to konieczne, gdyż oba te rodzaje odpadów wymagają odrębnego postępowania.

Gminy od lat mają obowiązek zapewnienia warunków do funkcjonowania systemu selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji oraz odpadów opakowaniowych. Warunki te powinny być określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie. Niestety, w wielu jednostkach samorządu terytorialnego obowiązek selektywnego odbierania od właścicieli nieruchomości odpadów ulegających rozkładowi biologicznemu oraz odpadów opakowaniowych nie jest realizowany. W takich przypadkach ustawa o odpadach dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, o ile nie narusza to odrębnych przepisów (na przykład przeciwpożarowych czy też regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie). Natomiast odpady opakowaniowe bezwzględnie powinny trafić do oznakowanych pojemników na opakowania lub do pojemników na śmieci.

Pamiętajmy: spalanie odpadów innych, niż roślinne, jest zabronione! Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwarów jest zabronione!

Przypomina o tym apel Wojewody Mazowieckiego zamieszczony na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego www.mazowieckie.pl

 

Zobacz także ulotkę „Bijemy na alarm! Nie wypalaj traw!

Opcje strony

do góry