UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komunikat o zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie w okresie 1.09.02 r.- 8.09.02 r.

W związku z zanieczyszczeniem powietrza (zadymienie) w dniach: 3.09.02 r. - 4.09.02 r. przeanalizowano poziomy stężeń zanieczyszczeń powietrza na stacjach warszawskich. Wzięto pod uwagę zarówno poziomy stężeń jednogodzinnych, jak i poziomy stężeń 24 godzinnych zanieczyszczeń, które są monitorowane na stacjach: WIOŚ, IOŚ, Urzędu Gminy Bielany, SGGW, SANEPID-u oraz ECW.

 

Z przeprowadzonej analizy pomiarów nie wynika występowanie przekroczeń w zakresie stężeń gazowych. Kształtowały się one w tych dniach na poziomach nie odbiegających od normy. Przebiegi stężeń zanieczyszczeń gazowych 1 godzinnych w ciągu doby charakteryzowały się mniejszymi stężeniami w porze nocnej i wzrostem wartości stężeń w ciągu dnia. Dotyczy to przede wszystkim stężeń zanieczyszczeń NO2 i CO na wielkość których ma wpływ także komunikacja. W przypadku SO2 w ciągu dnia występowały pojedyncze skoki stężeń do 70 g/m3, co stanowi ok. 20% normy dopuszczalnej. Wielkości stężeń SO2 dla sezonu letniego kształtują się na ogół w granicach 10 - 20 g/m3. W dniu 4.09.02 r. stężenia jednogodzinne gazowych zanieczyszczeń w porównaniu z innymi dniami były nieznacznie wyższe o ok. 10%, co nie spowodowało jednak przekroczeń norm dopuszczalnych.

Przykładowe przebiegi stężeń jednogodzinnych dla zanieczyszczeń gazowych w dniach 1.09.2002r. - 8.09.2002 r. przedstawiono na poniższych wykresach.

Stacja: KRUCZA

 

 

Stężenia 24-godzinne dla zanieczyszczeń gazowych w omawianym okresie mieściły się w granicach norm dopuszczalnych, nie zanotowano przekroczeń na żadnej stacji. W dniu 4.09.2002 r. zaobserwowano tylko niewielki wzrost stężeń średniodobowych dla SO2 i CO. Oszacowana średnia tygodniowa ze stężeń dobowych dla miasta ze stacji monitoringowych dla zanieczyszczeń gazowych osiągnęła następujące poziomy:

SO2 - ok. 12,0 g/m3
NO2 - ok.32,0 g/m3
CO - ok. 600,0 g/m3

 

Przykładowe przebiegi stężeń 24-h w dniach 1.09.2002 r. - 8.09.2002 r. ilustrują poniższe wykresy:

Stacja: KRUCZA

 

 

Stacja: TOŁSTOJA - Bielany


 

Stężenia 24-godzinne pyłu zawieszonego PM10 w omawianym tygodniu wykazały tendencję wzrostową już 3.09.2002 r. i utrzymywały się w stanach podwyższonych przez kilka dni. Przekroczenie normy dopuszczalnej wystąpiło na stacji przy ulicy Tołstoja oraz na stacji OPSIS - Aleje Jerozolimskie. Na stacji przy ulicy Tołstoja oszacowana średnia tygodniowa mieści się na poziomie 83,36 g/m3, co przekracza normę o ok. 60%. W Al. Jerozolimskich mierzony jest pył całkowity, który szacuje się, że zawiera do 80% pyłu PM10. Na tej stacji szacunkowe wartości stężeń przekroczyły normę o ok. 20%. Na innych stacjach pomiarowych stężenia średniodobowe mieściły się w granicach norm dopuszczalnych. Oszacowana średnia tygodniowa dla Warszawy wynosi ok.40-50 g/m3, co mieści się w granicach norm dopuszczalnych.
 

Przykładowe przebiegi stężeń 24 - godzinnych pokazano na poniższych wykresach:

Stacja: TOŁSTOJA - Bielany
 

Stacja: Żelazna


 

W omawianym okresie występowały niekorzystne warunki pogodowe sprzyjające powstawaniu sytuacji smogowej, szczególnie dało się to zauważyć w dniu 4.09.2002 r. Znajdowaliśmy się na skraju wyżu, w którym dominują ruchy osiadające powietrza. Wystąpiła bardzo niska warstwa inwersyjna (do 400 m), która sprzyjała stagnacji zanieczyszczeń powietrza i spowodowała przy napływie dymów z kierunków wschodnich mniejszą przejrzystość powietrza oraz wyczuwalny zapach "spalenizny". Na podstawie pomiarów monitoringowych możemy stwierdzić, że nie zaobserwowano znacznego pogorszenia jakości powietrza w mieście w omawianym przedziale czasowym.

Sytuacja, która miała miejsce w omawianym tygodniu wykazała, że w Warszawie bardzo brakuje automatycznego systemu zbierania danych o jakości powietrza (występuje tylko w jednostkowych przypadkach), pozwalającego na bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatną reakcję w przypadku pojawienia się przekroczeń stężeń dopuszczalnych i alarmowych.

Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, które ulegnie poprawie dopiero po wdrożeniu planowanej sieci automatycznych stacji monitoringu powietrza, a także uruchomieniu w WIOŚ centrali systemu.
 

 

Opracowała:
Emilia Trębińska
Wydział Monitoringu Środowiska

Zatwierdził:
Mirosław Sałata
Naczelnik Wydziału
Monitoringu Środowiska

Opcje strony

do góry