UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
06.11.2012

AKTUALNOŚCI 5. 11. 2012 r. Opracowano raport „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych za lata 2011 – 2012”

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że opracowany został raport „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych za lata 2011 - 2012”.

Jest on dostępny na stronie internetowej WIOŚ w Warszawie w zakładce: „PUBLIKACJE”.

Potrzeba wykonania odrębnego opracowania tematycznego, poświęconego zagadnieniu likwidacji magazynów przeterminowanych środków ochrony roślin została podyktowana zapisami Krajowego planu gospodarki odpadami 2014, w którym wśród zadań z zakresu gospodarki odpadami niebezpiecznymi znalazło się prowadzenie kontroli likwidacji mogilników w celu oceny realizacji zadania „Likwidacja magazynów i mogilników środków chemicznych ochrony roślin”. Uzasadniają ją także wyniki opracowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli „Informacji o wynikach kontroli realizacji „Krajowego planu gospodarki odpadami 2010” w zakresie likwidacji mogilników”, z której wnioski zostały przekazane do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w marcu 2012 r. Zagadnienia dotyczące postępowania z przeterminowanymi środkami ochrony roślin były także przedmiotem interpelacji poselskich.

Raport „Ocena efektywności likwidacji mogilników w województwie mazowieckim na podstawie wyników badań monitoringowych za lata 2011 - 2012” opracowany został  z wykorzystaniem wyników kontroli i badań monitoringowych wód podziemnych i gleby, przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie w 2011r. i I półroczu 2012 r. na terenach po zlikwidowanych mogilnikach. Badania obejmowały szereg parametrów, z których najistotniejszą rolę pełniły wskaźniki z grupy pestycydów (między innymi: aldryna, dieldryna, endryna, DDT, DDD, DDE, alfa-HCH, beta-HCH, gamma-HCH), oraz metale ciężkie: ołów, nikiel , rtęć i arsen.

Analiza wyników badań pozwala ocenić, że w rezultacie przeprowadzonych prac w miejscach dotychczasowego składowania pestycydów, skutecznie zlikwidowano zagrożenie dla środowiska ze strony przeterminowanych środków ochrony roślin.

W roku 2013 planowane jest prowadzenie badań w rejonie mogilnika w Zajezierzu w powiecie kozienickim. Mogilnik ten znajduje się obecnie  w ostatniej fazie likwidacji.

Opcje strony

do góry