UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
22.05.2012

AKTUALNOŚCI 22.05.2012 r. V Siedleckie Dni Recyklingu

Podstawową ideą obowiązujących obecnie przepisów gospodarowania odpadami jest promowanie i wykształcenie „społeczeństwa recyklingu”, dążącego do eliminacji wytwarzania odpadów i do wykorzystywania odpadów jako zasobu. Realizacja tego założenia wymaga przede wszystkim zapewnienia segregacji „u źródła” oraz zbierania i recyklingu priorytetowych strumieni odpadów. Cele i zadania ustalone unijnym aktem prawnym  - dyrektywą PE i R 2008/98/WE z 19.11.2008 r. – są realizowane przez akty prawa polskiego, na obecną chwilę -  ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Gminy, zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, są zobowiązane zapewnić system selektywnej zbiórki odpadów.

Selektywnie powinny być zbierane następujące odpady komunalne:

  • papier,
  • metal,
  • tworzywa sztuczne,
  • szkła,
  • opakowania wielomateriałowe,
  • odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

Poza obowiązkiem utworzenia punktów selektywnego zbierania określonych rodzajów odpadów komunalnych, gmina powinna zapewnić osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

Ramowa Dyrektywa odpadowa zakłada, że do roku 2015 selektywna zbiórka odpadów będzie obowiązywać przynajmniej w odniesieniu do papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła.

Gminy są obowiązane osiągnąć do dnia 31 grudnia 2020 r.:

1) poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo;

2) poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70% wagowo.

Gminy są obowiązane ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:

1) do dnia 16 lipca 2013 r. – do nie więcej niż 50% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania,

2) do dnia 16 lipca 2020 r. – do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania

– w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

 

Dobrym przykładem działania gminy mogą być Siedleckie Dni Recyklingu.

W czasie czterogodzinnej akcji, zorganizowanej w dniu 12 maja w ramach V Siedleckich Dni Recyklingu, zebrano ogółem ponad 13 ton odpadów w tym: 4,56 tony makulatury, 3,86 tony odpadów szklanych, 400 kg tworzyw sztucznych, 310 kg baterii oraz 4,1 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przywiezione stare opony samochodowe wypełniły dwie ciężarówki.

Mieszkańcy miasta, mimo niepogody, chętnie uczestniczyli w zbiórce przywożąc surowce wtórne, za które otrzymywali sadzonki krzewów i kwiatów. Z oferty przygotowanej przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta skorzystało blisko dwa tysiące mieszkańców Siedlec.

Opcje strony

do góry