UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
17.04.2010

Informacja o stężeniach pyłu PM10 w województwie mazowieckim w dniu 17.04.2010 r.

 

 
            W związku z erupcją wulkanu Eyjafjöll na Islandii i możliwością przesunięcia się chmury pyłów wulkanicznych nad obszar Polski, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie informuje, że na terenie województwa mazowieckiego monitorowane są na 6 stacjach automatycznych stężenia pyłu PM10 pod kątem wpływu na zdrowie ludzi. W ciągu ostatniej doby nadal niezauważalna jest tendencja szybkiego wzrostu stężeń pyłu w przyziemnej warstwie atmosfery, nieodbiegająca od dotychczas obserwowanych poziomów stężeń tej substancji. Jednogodzinne stężenia pyłu na stacjach „tła miejskiego” w dniu dzisiejszym w godzinach porannych utrzymują się na poziomie bardzo niskim (ok. 15 mg/m3), i niskim (ok. 30 mg/m3). Na stacji komunikacyjnej w Warszawie, zlokalizowanej w Alejach Niepodległości stężenia pyłu są również niskie i wynoszą ok. 35 mg/m3 (wpływ komunikacji).
            W ciągu ostatniej doby poziom dopuszczalny dla stężeń 24-godzinnych pyłu PM10, oceniany w aspekcie wpływu na zdrowie ludzi, w województwie mazowieckim został przekroczony na 2 stacjach pomiarowych w Warszawie:
  • stacja komunikacyjna (Al. Niepodległości) – 87,5 mg/m3, co stanowi 175% normy dobowej,
  • stacja przy ul. Kondratowicza – 58,6 mg/m3, co stanowi 117% normy dobowej.
Polska nadal znajduje się w zasięgu klina wyżowego znad Atlantyku, który sprowadza chłodne powietrze polarno-morskie z północnego zachodu. Prognozy przewidują, że taka cyrkulacja może utrzymać się w ciągu najbliższych dni, co może spowodować wzrost wielkości stężeń pyłu PM10.
Dotychczas nie stwierdzono żadnych negatywnych zmian stanu powietrza na Mazowszu, świadczących o możliwości wpływu erupcji wulkanu. W ciągu ostatniej doby nie odnotowano wzrostu stężeń pyłów o średnicy ziaren poniżej 10 mikrometrów, w stosunku do dni poprzednich.
            Na stronie WIOŚ www.wios.warszawa.pl w zakładce SOJP można na bieżąco obserwować poziomy stężeń 1-godzinnych pyłu PM10 oraz innych zanieczyszczeń: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i ozonu.
            Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska obserwuje zmiany poziomów stężeń pyłu PM10 oraz na bieżąco informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego o rozwoju sytuacji. Wysokie stężenia pyłu mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi. Ze względu na to, że osiadają one na ściankach pęcherzyków płucnych, mogą utrudniać wymianę gazową, wywoływać podrażnienia naskórka i śluzówki, choroby alergiczne oraz nasilać reakcje astmatyczne. W przypadku wystąpienia wysokich stężeń pyłu, osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego powinny zostać w domu i unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
 
 
Informację przygotowała:  Emilia Trębińska 
 
Zatwierdził:  Adam Ludwikowski, 
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor
Ochrony Środowiska w Warszawie

 

Opcje strony

do góry