UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
26.03.2010

Spotkanie Wojewody Mazowieckiego z samorządowcami regionu płockiego

Dominującym tematem spotkania Wojewody Mazowieckiego z samorządowcami regionu płockiego była gospodarka odpadami komunalnymi w województwie mazowieckim. Odbyło się ono 23 marca 2010 r. w Płocku z udziałem przedstawicieli samorządów z powiatów płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego oraz miasta Płock.

Otwierając spotkanie Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski podkreślił  konieczność pilnego podjęcia problemów gospodarki odpadami komunalnymi, szczególnie w kontekście narastającego zaśmiecania lasów, poboczy dróg, terenów poprzemysłowych i obrzeży miast. Najważniejsze obowiązki samorządów w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminach, stan gospodarki odpadami komunalnymi w województwie mazowieckim i subregionie płockim, przykłady dobrych rozwiązań w kraju i w regionie przedstawił Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska  w prezentacji „Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie mazowieckim. Subregion płocki. Dokąd z odpadami…”. W swoim wystąpieniu dokonał porównania wskaźników ilości odpadów wytworzonych na terenie Mazowsza w stosunku do subregionu płockiego. Według oszacowań, w regionie płockim wytworzono 315 kg na jednego mieszkańca, natomiast zebrano 193 kg, a więc 61 % odpadów komunalnych. Jest to rozpiętość bardzo niepokojąca. Praktycznie jedynym sposobem postępowania z odpadami komunalnymi jest ich umieszczanie na składowiskach (niemal 94%). Inspektor podkreślił, że pojemność istniejących składowisk jest wyczerpana w około 80%.  Poziom selektywnego zbierania odpadów jest niezadowalający, gdyż wynosi tylko 5,4 %. Odpady wysegregowane z odpadów zmieszanych to w subregionie płockim zaledwie 0,8%. Są to wskaźniki bardzo niewielkie, szczególnie w aspekcie bliskiej już daty implementacji dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz zmieniającej niektóre dyrektywy, która zakłada tworzenie „europejskiego społeczeństwa recyklingu”.

W czasie dyskusji Inżynier Miasta w Urzędzie Miasta Płock podkreślił znaczenie przeniesienia władania odpadami na rzecz samorządów gminnych. Mimo licznych zmian prawa, gospodarowanie odpadami przez mieszkańców nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przeprowadzenie referendum, nawet z pozytywnym wynikiem, nie gwarantuje rozwiązania problemu. Zdaniem dyskutanta, tylko obligatoryjne, zapewnione ustawowo przeniesienie własności odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych na rzecz samorządów gminnych może zapewnić gwarancję dopływu strumienia odpadów do instalacji termicznego przekształcania odpadów, która zgodnie z planami powinna powstać w Płocku.
 
Jako kolejny zabrał głos Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, Członek Zarządu Związku Gmin Regionu Płockiego, który w swoim wystąpieniu przedstawił przykłady działań, realizowanych przez Związek w ramach gospodarki komunalnej i edukacji ekologicznej. Skupiający 16 gmin Związek, podejmował między innymi projekty "Odbiór i transport odpadów opakowaniowych występujących w strumieniu odpadów komunalnych na terenie miasta Płocka i gmin Związku" - w latach 2005-2009 przekazano do instalacji 7,7 tys. ton odpadów w podziale na plastik, metale, szkło białe i kolorowe, makulatura; „Program unieszkodliwiania odpadów azbestowo-cementowych na terenie działania Związku Gmin Regionu Płockiego”- program obejmuje demontaż, transport oraz unieszkodliwanie odpadów azbestowo-cementowych z zabudowań indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych jak również z budynków użyteczności publicznej z terenu gmin Związku (zdemontowano i zutylizowano 124 tys.  m2 pokryć dachowych i balkonowych płyt osłonowych). Gminy w ramach Związku realizują także zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, odpadów niebezpiecznych oraz liczne programy aktywnej edukacji, konkursy i warsztaty.
 

 

Opcje strony

do góry