UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24.01.2014

AKTUALNOŚCI 24. 01. 2014 r. Udział Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Płocka

Jednym z tematów posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Płocka, jakie odbyło się w dniu 24.01.2014 r., był stan środowiska w mieście, a przede wszystkim stan powietrza. W obradach wziął udział Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który przedstawił stan jakości powietrza w Płocku, metody pomiarów zanieczyszczeń, sposób w jaki wykonywane jest modelowanie matematyczne jakości powietrza oraz odniósł się do skarg mieszkańców dotyczących hałasu.

Ze względu na szczególne zainteresowanie obecnych na spotkaniu problemem jakości powietrza i licznymi pytaniami, dotyczącymi metod pomiarowych, przypominamy kilka najważniejszych informacji:

  • Zasady wykonywania ocen jakości powietrza oraz lista mierzonych zanieczyszczeń wynikają z wdrożonej do polskiego prawodawstwa unijnej dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza w Europie CAFE.
  • Ocen jakości powietrza dokonujemy w 4 strefach (Aglomeracja Warszawska, m. Płock, m. Radom i na pozostałym obszarze województwa – strefa mazowiecka).
  • Lokalizacja stacji pomiarowych jest weryfikowana i zatwierdzana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz niezależnych ekspertów.
  • Laboratorium WIOŚ, które wykonuje pomiary jakości powietrza podlega cyklicznym sprawdzeniom przez Krajowe Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące GIOŚ.
  • Pomiary jak i modelowanie benzenu nie pokazują przekroczeń tej substancji w Płocku oraz na pozostałym obszarze województwa.
  • W całym województwie przekraczane są normy: pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu w Warszawie.
  • Na stan jakość powietrza w Płocku największy wpływ mają:

Substancja

przemysł

komunikacja samochodowa

domy ogrzewane indywidualnie

napływ spoza Płocka

przyroda

 

w procentach

PM10

1

9

22

651

3

PM2,5

1

3

25

701

1

benzen

37

26

1

362

0

B(a)P

1

2

42

551

0

1 dominują domy ogrzewane indywidualnie

2 dominuje przemysł z komunikacją samochodową

Jak wielokrotnie powtarzaliśmy mimo wyraźnego spadku emisji przemysłowych, stan jakości powietrza nie ulega poprawie, a jak wynika z powyższej tabeli, to mieszkańcy sami szkodzą sobie i swoim sąsiadom poprzez indywidualne ogrzewanie domów i mieszkań niskiej jakości węglem, zanieczyszczonym drewnem a nawet różnego rodzaju odpadami.

Ponawiamy apel: NIE SPALAJCIE ŚMIECI!! 

Przypominamy! "Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią od-padów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny." (art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach(Dz.U. 2013 poz. 21)). Uprawnienie do nakładania grzywien za to wykroczenie w drodze mandatu karnego posiadają strażnicy straży gminnych.

 

Szczegółową relację z posiedzenia Komisji można znaleźć w publikacji płockiego dodatku Gazety Wyborczej.

Opcje strony

do góry