UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
23.06.2010

DZIAŁANIA WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W WARSZAWIE W ZWIĄZKU Z POWODZIĄ

          Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podaje informacje dotyczące województwa mazowieckiego, związane z wystąpieniem drugiej fali powodziowej.
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie dokonali ponownej inwentaryzacji istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska obiektów, zlokalizowanych na terenach zalanych wodami powodziowymi bądź zagrożonych podtopieniem albo podtopionych.

Na terenach zalanych znalazły się:
- część nielegalnego składowiska odpadów innych niż niebezpieczne w międzywalu Wisły w Nowym Dworze Mazowieckim.
Według stanu na dzień 18 czerwca 2010 r. decyzja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, nakazująca w terminie 60 dni od daty jej uprawomocnienia się, przywrócenie na własny koszt do stanu poprzedniego terenu bezpośredniego zagrożenia powodzią na działce nr 18 w Nowym Dworze Mazowieckim, nie została skutecznie doręczona  zobowiązanemu.

Na terenach podtopionych lub zagrożonych podtopieniem znalazły się:
  • Obiekty Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.: oczyszczalnia ścieków „Południe”, oczyszczalnia ścieków „Czajka”.
Wg przekazywanych informacji oczyszczalnia ścieków „Południe” pracowała bez zakłóceń (nie było potrzeby uruchamiania przelewów awaryjnych w celu odprowadzania ścieków surowych do rzeki Wisły).
Oczyszczalnia ścieków  „Czajka” nie leży na terenie zalewowym, ale ze względu na brak przepompowni przewałowej, umożliwiającej przepompowanie ścieków oczyszczonych do rzeki Wisły przy wysokim stanie jej wód, może zachodzić potrzeba uruchamiania przelewów awaryjnych, jednakże po dniu 7 czerwca 2010 r. przepompownie awaryjne nie były uruchamiane.
Kolektory lewobrzeżnej Warszawy pracowały bez zakłóceń. 
  • Miejska oczyszczalnia ścieków w Łomiankach z wylotem ścieków oczyszczonych do rzeki Wisły, wyposażona w przepompownię ścieków oczyszczonych - pracowała bez zakłóceń.
  • Obiekty Vattenfall Heat Poland S.A.: Elektrociepłownia Żerań i składowisko odpadów „Myśliborska”, Elektrociepłownia Siekierki i składowisko odpadów „Zawady”.
W okresie 7-13 czerwca 2010 r. nie nastąpiło bezpośrednie zagrożenie dla pracy tych obiektów.
  • Komunalna oczyszczalnia ścieków w Zakroczymiu eksploatowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Zakroczymiu - podtopiony teren wokół oczyszczalni, oczyszczalnia pracowała bez zakłóceń.
  •   Zamknięte zrekultywowane gminne składowisko w Jabłonnej - podtopiony teren wokół składowiska.
  • Gminna oczyszczalnia ścieków w Pomiechówku - pracowała bez zakłóceń.6)      
  • Gminna oczyszczalnia ścieków w Czosnowie - pracowała bez zakłóceń.
  • Oczyszczalnia ścieków Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji  Sp. z o.o. w Otwocku - pracowała bez zakłóceń.8)       
  • Zamknięte i zrekultywowane składowisko odpadów w Otwocku - bez podtopień.
  • Miejska oczyszczalnia ścieków w Białobrzegach eksploatowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji – Zakład Budżetowy w Białobrzegach  pracowała bez zakłóceń.
 

          Według ustaleń WIOŚ w Warszawie, na terenach zalanych lub podtopionych nie było stacji i baz paliw, magazynów substancji niebezpiecznych i zakładów przemysłowych wykorzystujących substancje niebezpieczne. Po rozpoznaniu charakteru zalanych lub podtopionych obiektów, nie prowadzono badań gleby i ziemi na zawartość substancji ropopochodnych lub innych zanieczyszczeń.

          Wody powierzchniowe były badane doraźnie przez Laboratorium WIOŚ w Warszawie w rzece Wiśle oraz na jej dopływach w południowej części województwa. Wyniki podawane były na bieżąco do wiadomości publicznej.
          Podstawowym parametrem charakteryzującym jakość rzek w okresie powodziowym jest zawiesina ogólna, której zwiększona ilość spowodowana jest m.in. wypłukiwaniem cząstek gleby zalanych terenów, oraz ChZT-Cr - stężenia tych wskaźników znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Jednak w przypadku zawiesiny ogólnej obserwuje się obniżenie jej zawartości po przejściu fal kulminacyjnych, co związane jest z opadaniem poziomu wody i zmniejszeniem ilości materiału prowadzonego przez rzekę.
W przypadku związków biogennych przekroczony był fosfor ogólny oraz azot Kjeldahla. Dopuszczalne normy przekraczał również ogólny węgiel organiczny. Ilość tlenu rozpuszczonego, podstawowego parametru warunkującego przydatność wód do bytowania ryb, pozostawała na właściwym poziomie. Stężenia substancji priorytetowych i niebezpiecznych dla środowiska wodnego nie budziły zastrzeżeń. Na dopływach rzeki Wisły, w których poziom wód był podwyższony, nie zaobserwowano pogorszenia się jakości wód – wartości zbadanych wskaźników nie przekraczały dopuszczalnych norm.

          W związku z wejściem w życie z dniem 12 czerwca 2010 r. zmian w ustawie z dnia
27 kwietnia 2001r. o odpadach, wprowadzonych art. 12 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r.
o zmianie ustawy o odpadach (Dz. U. Nr 28, poz. 145), dokonano aktualizacji wykazu składowisk, które uprawnione są do przyjmowania odpadów z podgrupy
16 82 Odpady powstałe w wyniku klęsk żywiołowych:
  1. Składowisko odpadów w miejscowości Wola Pawłowska - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ciechanowie,
  2. Składowisko odpadów w miejscowości Dalanówek – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Płońsku,
  3. Składowisko odpadów w miejscowości Łosice – Związek Komunalny ”Nieskażone Środowisko” z siedzibą w Łosicach,
  4. Składowisko odpadów w miejscowości Wola Suchożebrska – Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Siedlcach,
  5. Składowisko odpadów PETRO Remont Sp. z o.o. w Płocku, ul. Chemików 7,
  6. Składowisko PPUH „Radkom” Sp. z o.o. w Radomiu.
          Niezależnie od wypełniania zadań ustawowych, pracownicy WIOŚ w Warszawie Delegatura w Płocku, wraz z pracownikami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Płocku w okresie 24 - 29 maja 2010 r. pomagali w obsłudze całodobowego punktu wydawania żywności i napojów dla służb ratowniczych w Dobrzykowie. Kierownik Delegatury WIOŚ w Płocku wraz z Kierownikiem Delegatury MUW byli współinicjatorami utworzenia punktu zbierania darów dla powodzian. W okresie 31 maja – 11 czerwca 2010 r. pracownicy WIOŚ Delegatury w Płocku pełnili dwunastogodzinne dyżury w tym punkcie.
 
UWAGA!
Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie, 05-075 Warszawa, ul. Żółkiewskiego 17, za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oferuje nieodpłatną pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź. OSChR w Warszawie może wykonać nieodpłatne badania gleb i namułów na terenach popowodziowych w zakresie:
  • skażeń metalami ciężkimi,
  • odczynu pH gleby oraz makroelementów (fosforu, potasu, magnezu).
Badania zawartości metali ciężkich będą przeprowadzone dla gruntów użytkowanych rolniczo, w miejscach gdzie zachodzi podejrzenie o wystąpieniu skażenia (miejsca poboru zostaną ustalone we współpracy z gminami).
Badania pH i zasobności gleb w makroelementy Stacja może wykonać nieodpłatnie dla rolników, którzy znajdą się na listach powodzian, sporządzonych przez gminę i zadeklarują chęć skorzystania z takich badań.
Badania oraz doradztwo nawozowe, mające na celu doprowadzenie gleb do stanu umożliwiającego rolnicze wykorzystanie, wykonywane będą nieodpłatnie do końca 2010r.
Więcej pod telefonem (22) 773 53 21.

 

 

Opcje strony

do góry