Aktualności

18.11.2022

Poważne zdarzenie drogowe z udziałem pojazdu transportującego substancje niebezpieczne

W dniu 10.11.2022 r. inspektorzy WIOŚ w Warszawie Delegatury w Ciechanowie przeprowadzili wizję lokalną zdarzenia drogowego, w wyniku którego uszkodzeniu uległy trzy pojazdy, w tym jeden transportujący kwas azotanowy oraz ług sodowy.

W dniu 10.11.2022 r. o godz. 14.15. Delegatura w Ciechanowie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska została poinformowana telefonicznie przez KP PSP w Ciechanowie o zdarzeniu na drodze krajowej nr 60 w Dreglinie, gmina Glinojeck, powiat ciechanowski.

Według ustaleń kierowca samochodu ciężarowego, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, doprowadził do zderzenia z jadącym drogą krajową ciągnikiem siodłowym, który przewoził 6 ton 65% kwasu azotowego i 18 ton 30% ługu sodowego. Następnie ciągnik zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym. Ciągnik siodłowy z cysterną w wyniku zderzenia przewrócił się do rowu przydrożnego.

Z uszkodzonego w trakcie kolizji zbiornika paliwa wciekło ok. 250 l oleju napędowego na jezdnię i pobocze. Paliwo zostało usunięte przez PSP przy pomocy sorbentu.

Strażacy podłożyli także kuwety pod zawory spustowe cysterny oraz uszczelnili je. Po kilku godzinach Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP Ciechanów przepompowała chemikalia do podstawionej drugiej cysterny.

Inspektorzy WIOŚ ustalili, że nie doszło do rozszczelnienia zbiorników cysterny i wycieku przewożonego kwasu azotowego oraz ługu sodowego tj. nie występuje zagrożenie skażenia środowiska tymi substancjami.

Opcje strony

do góry