Aktualności

05.03.2021

Nielegalne magazynowanie odpadów w powiecie garwolińskim

W dniach 3-4.03.2021r. inspektorzy Delegatury WIOŚ w Mińsku Mazowieckim wraz z funkcjonariuszami policji z KPP Garwolin ujawnili nielegalnie zmagazynowane odpady w trzech lokalizacjach na terenie powiatu garwolińskiego.

Na działce w miejscowości Zwola (gm. Miastków Kościelny) znajdowało się 247 paletopojemników o objętości 1 m3. Takie same pojemniki w liczbie 30 szt. ujawniono w dwóch naczepach w miejscowości Wola Rębkowska, a 338 pojemników zlokalizowanych było w miejscowości Garwolin.

Łącznie służby ujawniły 615 pojemników typu mauser w pełni wypełnionych nieznaną substancją koloru czarnego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że substancja wykazuje silne właściwości żrące. Jeden z pojemników w miejscowości Zwola uległ rozszczelnieniu i jego zawartość częściowo wyciekła do gruntu. Ponadto na działce stwierdzono duże nagromadzenie części samochodowych, pochodzących z demontażu pojazdów, których obrót jest zakazany przez prawo.

Z miejsc magazynowania odpadów w asyście funkcjonariuszy PSP ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego pobrano do analizy próby wody, gleby i odpadów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że substancje znajdujące się w pojemnikach to silnie zanieczyszczony w procesach galwanizacyjnych kwas.

Sprawa jest w toku.

Opcje strony

do góry