Aktualności

10.07.2020

Przyducha na rzekach Rządza i Liwiec

W dniach 5-6.07.2020 r. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęły zgłoszenia dotyczące zanieczyszczenia wód rzeki Rządzy w powiecie wołomińskim oraz rzeki Liwiec w powiecie węgrowskim.

Oględziny rzek wykonane przez inspektorów w kilku punktach kontrolnych wykazały, że woda ma brunatny kolor i zapach charakterystyczny dla przegniłej materii organicznej. Z kolei pomiary parametrów jakości wody wskazały na obniżoną zawartość tlenu.

Inspektorzy stwierdzili, że zanieczyszczenie rzek ma charakter naturalny i wynika z panujących warunków atmosferycznych. Na skutek długotrwałych opadów oraz wysokich temperatur powietrza doszło do procesów gnilnych na polach i nadrzecznych łąkach, a następnie zanieczyszczenia spłynęły do rzek. Wywołana w ten sposób tzw. letnia przyducha (niedobór tlenu rozpuszczonego w wodzie) doprowadziła również do śnięcia ryb w rzekach.

Inspektorzy wykluczyli, że na stan wody mogły mieć wpływ źródła zewnętrzne, np. zakłady przemysłowe. Informacje o dokonanych ustaleniach przekazano odpowiednim organom.

Sprawa jest w toku.

 • Rzeka Liwiec
  Rzeka Liwiec
 • Śnięte ryby na Liwcu
  Śnięte ryby na Liwcu
 • Widoczna piana na rzece Liwiec
  Widoczna piana na rzece Liwiec
 • Rzeka Rządza
  Rzeka Rządza
 • Rzeka Rządza
  Rzeka Rządza
Data publikacji : 10.07.2020

Rejestr zmian
Liczba wizyt: 340
Opublikowane przez Milena Nowakowska