Aktualności

05.06.2019

Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca 2019 r.

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day - WED) – dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Światowy Dzień Środowiska 2019 odbędzie się w Chinach pod hasłem „Zanieczyszczenie powietrza”. Nie możemy przestać oddychać, ale możemy zrobić coś z jakością powietrza, którym oddychamy.

 

Około 7 milionów ludzi na całym świecie umiera każdego roku przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza, a około 4 miliony tych zgonów ma miejsce w rejonie Azji i Pacyfiku. Światowy Dzień Środowiska 2019 zachęca do wspólnego poszukiwania energii odnawialnej i zielonych technologii oraz poprawy jakości powietrza w miastach i regionach na całym świecie.

 

Fakty dotyczące zanieczyszczenia powietrza:

 

  • 92 procent ludzi na całym świecie nie oddycha czystym powietrzem,
  • Zanieczyszczenie powietrza kosztuje globalną gospodarkę 5 bilionów dolarów rocznie w kosztach opieki społecznej,
  • Przewiduje się, że zanieczyszczenie ozonem w warstwie przyziemnej zmniejszy plony podstawowych upraw o 26 procent do 2030 roku.

 

Zródło informacji:

https://www.greeningtheblue.org/event/world-environment-day

Data publikacji : 05.06.2019

Rejestr zmian
Liczba wizyt: 795
Opublikowane przez Administrator WIOŚ