FAQ

Rejestracja

Posiadasz już profil, zaloguj się

Zarejestruj nowy profil

Aktualności

09.11.2017

Odetchnij! Czyste mazowieckie - inauguracja kampanii Wojewody Mazowieckiego

8 listopada 2017 r. ruszyła kampania Wojewody Mazowieckiego pod hasłem „Odetchnij! Czyste mazowieckie” propagująca zachowania proekologiczne i dbałość o czyste powietrze. Głównym celem projektu jest uświadomienie, że nasze zachowania mają wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Projekt finansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kampanię zainaugurowano w Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Ostrołęce.

Spotkanie edukacyjne

Zawody sportowe, projekcja spotu edukacyjnego oraz konkurs plastyczny w tematyce ochrony środowiska to zajęcia,w których uczestniczyło blisko 200 dzieci ze Szkoły Podstawoej w Ostrołęce. Zmaganiom uczniów przyglądali się: Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki, Adam Ludwikowski, Mazowiecki Wojewodzki Inspektor Ochrony Środowiska, Jerzy Grabowski, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęlka oraz Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Wojewody Mazowieckiego.

 

 

Jak dbać o czystość powietrza

Jak powstaje i jak bardzo niebezpieczny może być SMOG? Co zrobić by zapobiec wysokiej emisji gazów i pyłów? Co można zrobić dla poprawy powietrza? To tylko kilka z pytań, które powinien i coraz częściej zadaje sobie praktycznie każdy. Jakość powietrza jakim oddychamy staje się obecnie palącym problemem. Wysokie zanieczyszczenie powietrza, najbardziej zauważalne w dużych miastach, odczuwalne jest również przez mieszkańców mniejszych gmin. Zatem jeżeli chcesz zatroszczyć się o zdrowie swoje, bliskich ci osób i czujesz, że chciałbyś coś zrobić w tej kwestii a nie wiesz jak - Ta kampania pomoże Ci zdobyć niezbędne informacje!

Człowiek wdycha codziennie około 14 kg powietrza a uruchomiony samochód w ciągu godziny zużywa tyle tlenu ile potrzeba do oddychania około 800 osobom. Czy należy pamiętać o wyłączeniu silnika samochodu kiedy stoi się w korku? Czy lepiej sadzić rośliny, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze i produkują tlen? A może stosować obydwie metody – te i wiele podobnych rozwiązań poznasz jeżeli weźmiesz udział w kampanii „Odetchnij! Czyste mazowieckie”.

Konkurs z nagrodami

8 listopada rozpocznie się konkurs adresowany do wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Jego uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawienie w dowolnej formie artystycznej tematu: jak dbać o czyste powietrze. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Mazowieckiego W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe –  trzy aparaty fotograficzne. Jednak to nie one będą najistotniejszą wygraną.

- Liczymy, że największą nagrodą dla zwycięzców konkursu, ale również wszystkich mieszkańców Mazowsza będzie zmiana codziennych przyzwyczajeń na te zdrowsze – proekologiczne – podkreślił Wojewoda Mazowiecki. W kampanii „Odetchnij! Czyste mazowieckie” chodzi o naszą wspólną sprawę – dodał Wojewoda.

Elementem kampanii jest edukacyjny program ekologiczny „Czyste powietrze w województwie mazowieckim”. Program adresowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W projekcie przewidzianych jest 200 godzin szkoleń i warsztatów ekologicznych. Organizatorzy zakładają, że w spotkaniach tych weźmie udział 2000 uczniów z 70 szkół znajdujących się na terenie 19 gmin Mazowsza. 

Kampanię wspierać będą trzy, specjalnie przygotowane, edukacyjne spoty filmowe. Powstanie także dedykowany kampanii quiz internetowy. Ekologiczną wiedzę można będzie wzbogacić również dzięki poradnikom, książeczkom dla dzieci i ulotkom. Część książek trafi do wybranych szkolnych bibliotek.

Szczegółowe informacje i relacje z przeprowadzonych warsztatów sukcesywnie publikowane będąw na stronach: www.mazowieckie.pl, www.wios.warszawa.pl.

Jednoczesnie informuję, że na stronie WIOŚ w Warszawie powtsał baner "Odetchnij! Czyste mazowieckie", który odsyła bezpośredniu do strony projektu.

 

 

 

 

Bookmark and Share
Data publikacji : 09.11.2017

Data modyfikacji : 09.11.2017 Rejestr zmian
Liczba wizyt: 246
Opublikowane przez Krzysztof Gołębiewski