UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
06.05.2016

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 6 maja 2016 r. w sprawie konferencji prasowej o jakości powietrza w 2015 r.

W związku z rosnącym zainteresowaniem społeczeństwa problemami jakości powietrza Wojewoda Mazowiecki p. Zdzisław Sipiera zorganizował konferencję prasową na której Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska p. Adamem Ludwikowskim przedstawił wyniki „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie mazowieckim. Raport za 2015 rok” oraz przybliżył sposób prowadzenia monitoringu jakości powietrza.

Ponadto na konferencji Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego p. Krzysztof Dąbrowski przekazał informację o ogłoszeniu przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Alertu poziom II w związku z wystąpieniem przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów niektórych substancji szkodliwych w powietrzu w 2015 roku. Przekroczone zostały normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu na niektórych obszarach województwa mazowieckiego. Dokładne obszary przekroczeń dostępne są w „Rocznej ocenie jakości powietrza w województwie mazowieckim. Raport za 2015 rok”, która dostępna jest na stronie http://wios.warszawa.pl w dziale Publikacje oraz na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl w postaci interaktywnych map.

Ogłoszony Alert poziom II nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Jest to sygnał dla samorządów i innych podmiotów, że konieczne jest wdrażanie działań określonych w Programach Ochrony Powietrza (POP) i eliminacja przyczyn przekroczeń norm jakości powietrza, którymi są głównie niska emisja (indywidualne ogrzewanie domów i mieszkań węglem i drewnem oraz spalanie w domowych piecach odpadów) oraz komunikacja samochodowa. Alert zaleca, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej (dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego) czy osoby uprawiające sport były świadome możliwości wystąpienia w ciągu całego roku dni, w których należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe także wczesną wiosną i późną jesienią) oraz upalnych dni.

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl.

W trakcie konferencji ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego p. Krzysztof Skotak przedstawił informację o wpływie zanieczyszczenia powietrza pyłem na zdrowie. Zdrowie człowieka
i jakość jego życia są ściśle powiązane ze stanem środowiska. Pomimo pewnej poprawy jakości powietrza w ostatnich latach, zanieczyszczenie powietrza powoduje wciąż poważne skutki dla zdrowia, szczególnie widoczne w obszarach miejskich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje,
że zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) odpowiada za blisko 0,5 mln przedwczesnych zgonów w Europie, w tym za 3% zgonów z powodu chorób układu krążenia i 5% zgonów związanych z rakiem płuc.

Z wygłoszonymi prezentacjami można zapoznać się poniżej.

Zapraszamy do zapoznania się z tą publikacją oraz dodatkowymi materiałami dostępnymi na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl.

Opcje strony

do góry