UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
05.02.2016

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 5 lutego 2016 r. w sprawie stwierdzonego zanieczyszczenia historycznego na terenie inwestycji przy ul. Obozowej 20 w Warszawie

W związku ze zgłaszanymi do WIOŚ w Warszawie telefonicznymi interwencjami mieszkańców dzielnicy Wola m.st. Warszawy sąsiadujących z inwestycją realizowaną przy ul. Obozowej 20 w Warszawie (Dzielnica Wola), Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w wyniku którego dokonano następujących ustaleń.

Wykonawca inwestycji rozpoczął w dniu 8 czerwca 2015 r. roboty ziemne na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez Prezydenta m.st. Warszawy. Po natrafieniu na zanieczyszczenia ziemi w dniach 18-19 czerwca 2015 r. prace budowlane zostały wstrzymane, a wykop budowy zabezpieczono folią i nieprzepuszczalnym gruntem. Dokonano także monitoringu jakości powietrza, gleby i wód gruntowych.

            Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie decyzją z dnia 24 czerwca 2015 r., na wniosek pełnomocnika inwestora ustalił dla terenu nieruchomości plan remediacji (oczyszczenia i usunięcia) historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi.

Sposób przeprowadzenia remediacji będzie polegał m. in. na:

  • kontrolowanym wydobyciu gruntów przekraczających standardy jakości gleby i ziemi określone dla gruntów grupy „B” i „C” w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi do głębokości ok. 4,20 m poniżej poziomu terenu; w przypadku stwierdzenia przekroczeń wartości dopuszczalnych dla grupy C poniżej 4,20 m, prace remediacyjne prowadzone będą do wysokości, kiedy grunt będzie przekraczał wartości dopuszczalnych dla grupy B,
  • prowadzeniu stałego nadzoru nad procesem usuwania i załadunku gruntu, w tym prowadzenie klasyfikacji zanieczyszczonych gruntów metodą organoleptyczną oraz detektorem,
  • opróbowaniu ścian i dna wykopów w celu potwierdzenia czy usunięto z terenu cały zanieczyszczony grunt,
  • wykop po usunięciu zanieczyszczonego gruntu w zależności od lokalizacji zostanie wypełniony odpowiednio zagęszczonym czystym kruszywem; powierzchnia zanieczyszczonego obszaru wynosi 1450 m2,
  • załadowaniu i przekazaniu do wywiezienia zanieczyszczonego gruntu pojazdami przystosowanymi do transportu odpadów niebezpiecznych i zagospodarowanie ich zgodnie z zapisami prawa wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Ponadto z materiałów będących w posiadaniu WIOŚ w Warszawie wynika, że pomiary jakości powietrza wykonywane były w okresie od dnia 10 lipca 2015 r. do dnia 22 lipca 2015 r. oraz od dnia 4 sierpnia 2015 r. do dnia 24 września 2015 r. Zakresem badań objęto oznaczanie benzenu, toluenu, etylobenzenu, ksylenu (suma izomerów) oraz innych lotnych związków organicznych w powietrzu w próbach średniodobowych. Otrzymane wartości nie przekroczyły dopuszczalnych stężeń chwilowych.

       Dodatkowo wykonano badania gruntu na terenie budowy i przygotowywany jest raport m. in. dla firm, które będą wykonywały prace remediacyjne polegające na wydobyciu zanieczyszczonego gruntu.

       Z informacji przekazanych przez inwestora wynika, że w najbliższym czasie planowane jest wznowienie zawieszonych robót budowlanych na terenie przedmiotowej działki. Prace budowlane będą poprzedzone pracami remediacyjnymi środowiska gruntowego, zgodnie z warunkami w/w decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Poinformowano, że remediacja zanieczyszczeń polegać będzie na wydobyciu i wywozie skażonego gruntu do instalacji unieszkodliwiania odpadów. Prace związane z wydobyciem zanieczyszczonego gruntu będą poprzedzone pracami przygotowawczymi polegającymi m.in. na:

  • oczyszczeniu powietrza gruntowego metodą odsysania i przetłaczania go przez filtr z węglem aktywnym; proces będzie monitorowany i rejestrowany codziennie przez około 4 tygodnie,
  • montażu tymczasowych namiotów w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń przy pracach wydobywczych,
  • założeniu monitoringu powietrza zlokalizowanego w miejscach graniczących z sąsiednimi działkami oraz prowadzeniu pomiarów w stałych odstępach czasowych.

Niezależnie od powyższego, z informacji będących w posiadaniu WIOŚ w Warszawie wynika, że w sprawę zaangażowane są także organy nadzoru budowlanego (PINB dla m.st. Warszawy) oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PPIS w m.st. Warszawie). Z informacji telefonicznych przekazywanych przez mieszkańców wynika, że wzmożony niepokój budzi rozpowszechniona przez wykonawcę i inwestora informacja o wznowieniu prac budowlanych na terenie inwestycji, zawierająca także zalecenia dotyczące nieotwierania okien i drzwi balkonowych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz konieczność wypracowania spójnego sposobu informowania mieszkańców w zakresie ewentualnych zagrożeń dla zdrowia i życia, zdaniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska uzasadnione wydaje się zapewnienie koordynacji działań podejmowanych przez wszystkie zaangażowane organy, co stanowiło podstawę wystąpienia do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Z ustaleń roboczych przekazanych przez Biuro wynika, że w najbliższym czasie zorganizowane będzie spotkanie robocze dotyczące przedmiotowej sprawy.

Opcje strony

do góry