UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
04.07.2013

AKTUALNOŚCI 04.07.2013 r. Konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego i MWIOŚ w sprawie gospodarowania odpadami przez mazowieckie gminy

We wtorek, 2 lipca, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się kolejna konferencja prasowa na temat gospodarowania odpadami przez mazowieckie gminy. Wraz z  wojewodą mazowieckim uczestnikiem tej konferencji był mazowiecki wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Najważniejszym celem konferencji było poinformowanie opinii publicznej o wdrażaniu na Mazowszu nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi po 1 lipca 2013 r. oraz o zadaniach Inspekcji Ochrony Środowiska w tym obszarze.  

Według danych zebranych przez WIOŚ w Warszawie, 272 samorządy, około 87 % w województwie,  podpisało umowy na odbieranie i zagospodarowanie odpadów. Do końca lipca 2013 r. 26 gmin planuje podpisać takie umowy; 15 gmin czeka na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej. Jedna gmina nie zorganizowała przetargu. Do dnia konferencji gminy, które ogłosiły przetarg, ale z różnych względów nie podpisały umowy, zadeklarowały warianty przejściowe: 12 zastosowało tzw. „wariant warszawski” (odbieranie śmieci na dotychczasowych zasadach, faktury reguluje gmina), 3 metodę „in house” (wykorzystanie zakładu budżetowego gminy), a 27 zleciło odbiór odpadów z wolnej ręki.

W swoim wystąpieniu Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że zmieniona ustawa „śmieciowa” rozszerzyła zadania Inspekcji o kontrole wykonywania przez gminy określonych zadań zawartych w tej ustawie. Cykl kontrolny dotyczący problemów zagospodarowania odpadów komunalnych, który obejmie okres od 1 stycznia 2012 r.,  jest planowany w okresie od 16 lipca do 31 października br.      

WIOŚ w Warszawie zamierza skontrolować 10%  z 314 mazowieckich samorządów:

  • gminy wiejskie:                 23    z   229
  • gminy miejskie:                   4    z     35
  • gminy miejsko-wiejskie:    5    z     50.

Z przewidzianych do sprawdzenia 32 gmin, dla 12 z nich kontrole będą dedykowane:

  • jedna gmina, w której nie zorganizowano przetargu,
  • 7 gmin, w których zostały ustalone najniższe opłaty,
  • 4 gminy, w których nie uchwalono dotychczas regulaminów o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.

Zostaną także skontrolowane wytypowane regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Niektórym gminom, kontrolowanym przez WIOŚ, zostanie zaoferowana pomoc przy kontroli przedsiębiorców, z którymi gminy podpisały umowy.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska omówił szczegółowo zakres planowanych kontroli. Będą one ukierunkowane na opisanie sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • terminowości i rzetelności rocznego sprawozdania gminy z realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami,
  • osiągania wymaganych poziomów recyklingu i odzysku poszczególnych frakcji odpadów oraz ograniczenie odpadów biodegradowalnych przekazywanych do składowania,
  • oszacowania przewidywanych kar za brak osiągania wymaganych poziomów w zakresie recyklingu i ograniczania masy odpadów biodegradowalnych,
  • wykonywania zadań edukacyjno-informacyjnych wobec mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym informowanie na stronie internetowej między innymi o punktach zbierania odpadów elektrycznych i elektronicznych,
  • zorganizowania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych – PSZOK.

Według przedstawionej na konferencji oceny Wojewody Mazowieckiego, we wszystkich gminach województwa odpady są odbierane od mieszkańców na bieżąco. Wojewoda omówił niektóre sposoby sprawdzania  skuteczności działania systemu odbioru odpadów. W tym celu  przybliżył zasady szeroko zakrojonego monitoringu  utrzymania czystości w gminach. Będzie on prowadzony przez funkcjonariuszy Policji, straży miejskich (gminnych), straży rybackiej i leśnej oraz KPN; przede wszystkim obejmie kontrolę stanu czystości lasów oraz identyfikację dzikich wysypisk. Wojewoda poinformował, że występuje do samorządów oraz organizacji społecznych, aby we współpracy z Lasami Państwowymi w okresie jesiennym przeprowadzić powszechną akcję sprzątania miejsc zaśmieconych, szczególnie dzikich wysypisk.

Tematem poruszonym na konferencji były przede wszystkim realne warunki wdrażania postanowień ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Monitoruje je specjalny zespół, do którego zadań należy m.in. identyfikacja obszarów zagrożonych procederem wywożenia odpadów do lasów. W 2012 roku zebrano z terenów leśnych blisko 10 tys. m³ odpadów, co kosztowało niemal 2 mln złotych. W skład zespołu monitorującego wchodzą przedstawiciele m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, stołecznej i wojewódzkiej komendy Policji oraz Państwowej Straży Rybackiej.

Cenną dla mieszkańców województwa mazowieckiego informacją jest uruchomienie  bezpłatnej, całodobowej infolinii 987 (lub e-mail: kryzys@mazowieckie.pl), na którą można zgłaszać przypadki zabierania kontenerów przez firmy zajmujące się wywozem śmieci lub inne nieprawidłowości dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgłoszenia są na bieżąco sprawdzane, a sytuacja monitorowana.

Opcje strony

do góry